Jsme propagátoři akustické pěny, která se umísťuje do dveří jako druhá vrstva tlumení, přímo za středobas. Vycházíme z domácího hifi, kde každá lepší sloupová hifi sestava má tyto akustické materiály, které zabraňují stojatému vlnění. Pokud máme dva stejné středobasy, kdy jeden umístíme do ozvučnice o objemu 15 litrů netto bez tlumení, a druhý středobas hned vedle dáme do vytlumené ozvučnice o stejném objemu, kde ale byla použita akustická pěna neboli lidově řečeno "jehlánky", stane se, že od frekvence okolo 1000 Hz a níže je zvuk u vytlumené ozvučnice odlišný. Odlišný, resp. lepší v podání reálnosti hlasu zpěváka či zpěvačky, zvuk je čitelnější. Je poznat, že netrpí na zpětný odraz zvuku, který jen při přímém porovnání lze opravdu rozeznat. Středy jsou méně agresivní a u nevytlumené ozvučnice neslyšíte spodní frekvence. Lepit akustický materiál do dveří za středobas má tedy zásadní vliv na výslednou kvalitu zvuku. Pokud vás zajímá procentní hodnota, nebojíme se tvrdit, že zvuk s akustickou pěnou je na středobasu o cca 20 % kvalitnějším.
Testovali jsme 3 akustické pěny:
- Sinus Live ANS - extrémně nasákavá a zcela nevhodná do dveří - ideální do bassreflexových ozvučnic pro subwoofery.
- Ground Zero GZDF 1600 SA - nedoporučujeme, také hodně drží vodu, vhodná na místa, kde se pěna nesetká s kapající vodou. Lepší jak Sinus Live ANS, výrazně horší než Gladen Aero Wave.
- Gladen Aero Wave - vlhkost dokáže odbourat. Padající kapky ve vertikální poloze také problém nejsou, ale pokud dáme tuto gumopěnu pod přímý proud vody, vodu nasakuje také, ale výrazně méně než obyčejná pěna, a proto je tato akustická gumopěna vhodná do dveří auta. Pro 100% odbouratelnost vody a vlhkosti doporučujeme použít na pěnu speciální impregnaci Carbon Collective Repel, která se používá na látkové sedačky nebo obuv. Po vyschnutí tento materiál nemění svoje vlastnosti a nedrolí se jako obyčejné akustické pěny.
Ukázka, jak to funguje v reálném prostředí: