Můj účet

Subwoofer Nakamichi NS-W10D

10", 100 W RMS, 86 dB, 4+4 Ω
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
  • Využijte naši poradnu
  • Zboží nám můžete vrátit do 14 dnů
  • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Subwoofer Nakamichi NS-W10D

Subwoofer Nakamichi NS-W10D

Základní subwoofer od japonského výrobce Nakamichi bude v poměru ceny a kvality jen těžko hledat přemožitele. Výkon 100 W RMS nepatří k nejvyšším, pro podporu dynamiky ozvučení však i díky 10" membráně naprosto dostačuje. Vrstvená papírová membrána s logem Nakamichi uprostřed pro věrné podání spodních frekvencí, odolný gumový závěs a k tomu příznivá cena. Subwoofer si nejvíce rozumí s uzavřenou ozvučnicí o objemu 22 l, ve které poskytne rychlé, přesné a hluboké basy. Konstruován je však i jako free air a je tedy možné jej jako jeden z mála subwooferů instalovat i do zadního plata. Doporučujeme jednokanálový zesilovač o výkonu okolo 100 W RMS při 2 Ohmech.

Hlavní vlastnosti subwooferu Nakamichi NS-W12D

  • Výkon 120 W RMS.
  • Papírová vrstvená membrána.
  • Dvojitá 2" kmitací cívka.
  • Vhodný do uzavřené ozvučnice o objemu 22 L.
  • Možnost instalace i do plata jako free air.

O značce Nakamichi

Historie značky Nakamichi spadá až do roku 1948, kdy ji založil v Japonsku Etsuro Nakamichi. Cesta ke splnění jeho snů začala založením malého výzkumného ústavu Nakamichi Research Corporation v japonském Tokiu, který zajišťoval výzkum sonarů a magnetů i vývoj pro hlavní značky, vládní subjekty, univerzity a organizace. Od té doby se etabloval jako důvěryhodný tvůrce vysoce kvalitních produktů, které jsou výsledkem intenzivní vědecké práce, vášně pro zvuk a odhodlání poskytnout nekompromisní kvalitu a výkon. V roce 1972 do Nakamichi Corporation nastoupil Takeshi Nakamichi, který byl spjat s tehdejším rozmachem společnosti a byl hluboce zapojen do všech legendárních audio produktů Nakamichi prodávaných v Asii, Americe i Evropě a to včetně prvního uvedení Nakamichi 1000, prvního kazetového magnetofonu na světě. Byl považován za jednoho z nejlepších světových akustických a zvukových techniků světa, který dokázal skloubit špičkový zvuk a přednosti geniálního designu audioproduktů pana Koza Kobayashiho, tehdejšího hlavního inženýra značky. Tehdejčí zesilovače, přehrávače, ale i autorádia patří dnes mezi legendy pro svou nepřekonatelnou kvalitu. Značka Nakamichi je však úspěšná i v současnosti a vyrábí vysoce kvalitní produkty nejen v oblasti ozvučení domácnosti, ale i vozidel. Důmyslně promyšlené portofolio výrobce se neustále rozrůstá a prakticky všechy produkty vynikají kvalitním zvukem a až neuvěřitelným zpracováním v dané cenové kategorii. Odkaz Etsura Nakamichiho žije dál a my jsme rádi, že se nejedná pouze o zvučné jméno, ale promítá se i do kvality produktů Nakamichi.

Katalogové čísloNS-W10D
ZnačkaNakamichi
RMS výkonRMS výkon subwooferu je stálý výkon nepřetržitého používání subwooferu. Pokud se výkon na delší dobu překročí, může dojít k nevratnému poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 100 W
Citlivost (SPL 2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost subwooferu.

Citlivost subwooferu se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se de facto o hodnocení, jak subwoofer převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od subwooferu pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že subwoofer je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, subwoofer vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB subwoofer potřebuje 300 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak subwoofer s 91dB citlivostí potřebuje jen 150 wattů, aby se dostal na stejnou účinnost.
86 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu subwooferu je velmi důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem, který na něj zapojujete. U subwooferů s dvojitou kmitací cívkou se doporučujeme řídit dle informací v poradně!

Příklad:
2 Ohmový subwoofer nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů. 4 Ohmový subwoofer lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Zapojení 4 Ohm subwooferu na zesilovač, který je stabilní do 4 Ohmů, také bez problémů. Nejběžnější impedance subwooferu jsou 4 Ohm.
4+4 Ω
Frekvenční rozsahSchopnost subwooferu zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost subwooferu věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu. Subwoofery v ideálním případě zahrají od 20 - 150 Hz.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z taktických důvodů ve svých katalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
40 - 3800 Hz
Průměr subwooferuPrůměr subwooferu je uváděn na šroubovací díry. Celkový vnější průměr subwooferu je obvykle o 1-2 cm širší, dle rozměrové kategorie subwooferu. U 30-ti cm subwooferu je vnější průměr vč. ochranné gumy 31,8 cm a u 25-ti cm subwooferu je to 26,5 cm vč. ochranné gumy. 10" (250 mm)
Montážní hloubka subwooferuMontážní hloubka subwooferu se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového nebo litého koše subwooferu. 115 mm
Doporučený objem uzavřené ozvučniceUzavřená ozvučnice se vyznačuje jednoduchou konstrukcí. Uzavřené ozvučnice bývají zpravidla menších rozměrů než ozvučnice bassreflexové a na jejich tlumení se používá speciální tlumící rouno.

Uzavřená ozvučnice má výhodu v tom, že zabraňuje akustickému zkratu mezi vyzařováním přední a zadní strany membrány subwooferu. Nevýhodou je, že uzavřená ozvučnice zvedá vlastní rezonanční kmitočet použitého subwooferu a tím také zvyšuje dolní mezní kmitočet. To proto, že je zadní strana membrány při vyzařování subwooferu v uzavřené ozvučnici nucena stlačovat a zřeďovat vzduch uvnitř ozvučnice. Tím se přidává k vlastní tuhosti kmitacího systému subwooferů ještě tuhost vzduchu v uzavřené ozvučnici. To způsobuje zvětšení tuhosti kmitacího systému a tím i zvýšení rezonančního kmitočtu celého systému: subwoofer -> ozvučnice.

Zvýšení rezonančního kmitočtu pro daný subwoofer je tím větší, čím menší je objem vzduchu v uzavřené ozvučnici. Poměrně malý objem vzduchu v uzavřené ozvučnici působí na subwoofer jako akustická pružina při vyzařování zadní strany membrány dovnitř uzavřené ozvučnice.

POUŽITÍ: Hlavně na kvalitní poslech basů v celém pásmu s důrazem na detailnost a přesnou reprodukci na spodním pásmu.

Klady a zápory:
+ čistá reprodukce
+ malé skříně
+ jednodušší naladění
- nízký stupěň účinnosti v hlubokých basech
- hlasitost jen za cenu enormního vychýlení membrány
- nelze očekávat výraznější akustický tlak
22 L
Materiál membrány subwooferuSpecifický materiál, ze kterého je membrána subwooferu vyrobena. Vrstvený papír
HmotnostHmotnost subwooferu v kilogramech. Hmotnost se zpravidla uvádí netto, čili bez obalu. 2,4 Kg

Komentáře k produktu

Hodnocení

Celkové hodnocení
100 %
4 zákazníci hodnotili
Dušan
23. 3. 2024

Je to rachot, namontováno v sedanu do plechového plata, v porovnání subfooferu Hertz v uzavřené ozvučnici v kufru je rozdíl je obrovský, spokojenost, ty sedadla to hrozně tlumili v kufru.

Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.