Můj účet

Vosk, sealant nebo keramická ochrana laku?

V současnosti existuje několik možností jak chránit lak auta před povětrnostními vlivy, chemikáliemi, UV zářením nebo dokonce poškrábáním. Ochrana laku však přináší i další benefity a to zejména výrazně vylepšený vzhled vozidla. Lak chráněný voskem, sealantem nebo keramikou se krásně leskne a výrazně odpuzuje vodu i nečistoty, což značně usnadňuje mytí a celkovou údržbu auta. Ochrana laku zabraňuje i pronikání toxických látek do struktury laku například z ptačího trusu, mrtvého hmyzu nebo chemikálií jako je posypová sůl. Důvodů k nanesení ochrany laku je tedy mnoho a každý typ přináší i různé specifické vlastnosti, výhody a samozřejmě i nevýhody. Před výběrem byste se měli zamyslet zejména nad tím, kolik najedete ročně kilometrů, jestli jezdíte celoročně nebo například pouze v létě, jakou odolnost očekáváte a samozřejmě neméně důležité jsou vaše finanční možnosti. V tomto článku si shrneme všechny informace, které budete potřebovat k výběru té správné ochrany laku. 

Tuhé vosky

Tuhý vosk je stále nejpopulárnější, nejrozšířenější a zároveň cenově dostupná ochrana karoserie. Vosk dodá laku vysoký lesk, výrazné hydrofobní vlastnosti, ochranu před povětrnostními vlivy a další již výše zmíněné výhody. Zejména přírodní karnaubské vosky jsou stále nepřekonatelné pro svůj hluboký a mokrý vzhled a schopnost zvýraznit konkrétní barvu laku. Především tím se odlišují od ostatních ochran a proto jsou stále tak populární i přes svou slabší výdrž a odolnost. Zejména ta je největším mínusem karnaubských vosků. I ty nejdražší karnaubské vosky mají výdrž v průměru 3 až 4 měsíce a po této době je nutné je aplikovat znovu. Menší je i odolnost proti chemikáliím a extrémním teplotám, proto nejsou přírodní vosky přiliš vhodné pro aplikaci před zimním obdobím. To však řeší stále oblíbenější syntetické vosky, které vynikají vysokým, dalo by se říct až "skleněným" leskem, výdrží v rozmezí 6 až 12 měsíců a značnou odolností proti chemikáliím. Lze je tedy doporučit i na dlouhou zimu, kdy lak ochrání i před solí a dalšími chemikáliemi. Všechny rozdíly mezi přírodními, syntetickými a hybridními vosky se můžete dočíst v našem článku, který se zabývá touto tématikou. Pro správnou funkci a garantovanou odolnost vosku je před samotnou aplikací potřebné lak důkladně připravit. Příprava může zabrat i celý den a zahrnuje důkladné umytí vozu, dekontaminaci laku a jeho vyčištění a případně rozleštění. Pokud není lak ve velmi špatném stavu, tak není potřeba strojní leštění. V našem článku "jak navoskovat auto", se dozvíte vše důležité o přípravě laku i samotném voskování. 

Sealanty

Sealant je syntetická ochrana, která lak díky vysokému obsahu syntetických polymerů dokáže v závislosti na druhu produktu chránit po dobu až 1 roku. Sealanty mají podobné vlastnosti jako vosky, ale díky syntetickému složení disponují obvykle delší dobou ochrany a jsou odolné i vůči extrémním teplotám a chemikáliím. I proto jsou velmi oblíbené například v zimním období, kdy odolají agresivní soli a dalším nečistotám. Mezi sealanty lze vlastně počítat již zmíněné syntetické vosky, které vynikají právě velmi vysokou odolností po dobu až 1 roku. Existují však i sealanty v tekuté formě s podobně dlouhou výdrží 6 až 12 měsíců a pak rychlé sealanty ve spreji, které dokáží lak ochránit okolo 3 až 4 měsíců. Obecně tedy sealanty mají delší výdrž, jsou odolnější vůči teplotám i chemikáliím, ale neumožní takový lesk a zvýraznění barvy laku jako klasické vosky. Ideální je tedy použití v zimě, nebo pokud očekáváte dlouhodobou ochranu bez časté aplikace. Vosky a sealanty můžete i kombinovat. Pokud aplikujete sealant na karnaubský vosk, posílíte tím jeho odolnost, ale lak si ponechá hluboký lesk díky aplikovanému vosku. Co se týče přípravy laku, tak ta je v podstatě totožná jako u aplikace vosku. Samotná aplikace již závisí na druhu sealantu. Tekuté sealanty, jako například Sam's Detailing Hybrid Sealant s odolností až 8 měsíců, se nanáší aplikátorem, sealanty ve spreji se na lak nastříkají a v obou případech se následně rozleští mikrovláknovou utěrkou. Další možností jsou tzv. "Wet Coat" sealanty, které se nastříkají na mokrý lak a následně opláchnou silným proudem vody a tím dojde k aktivaci. Jedná se pravděpodobně o nejrychleji aplikovatelnou ochranu laku, jaká je momentálně k dispozici. Takovým sealantem je například Alchemy Duck Tail s příměsí SiO2, který dokáže lak chránit po dobu až 4 měsíců. Možností je tedy více a všechny typy najdete samozřejmě u nás na e-shopu.

Keramická ochrana

V současné době je keramická ochrana laku, lidově keramika, tou nejodolnější ochranou, jakou můžete laku auta poskytnout. Obsahuje vysoké množství čistého oxidu křemičitého (SiO2), což má za následek dlouhodobou odolnost, extrémní odpuzování vody i nečistot a dokonce i mechanickou odolnost vůči poškrábání. Po nanesení keramiky se na laku utvoří průhledný povlak o tloušťce pouhých dvou až tří mikronů, který vyniká vysokou odolností. V případě naší nejprodávanější keramické ochrany Carbon Collective Oracle se jedná průměrně o 2 až 3 roky. Po celou tuto dobu je lak chráněn před kyselými dešti, UV zářením, chemikáliemi, solí, organickým znečištěním, ale i nečistotám. K tomu všemu lak disponuje až neskutečným zrcadlovým leskem, který nemá konkurenci. V praxi to znamená, že se o lak auta nemusíte v takové míře starat, odpadá časté voskování a v podstatě stačí karoserii pravidelně umývat kvalitním pH neutrálním šamponem. Jelikož se díky keramickému povlaku výrazně méně usazují nečistoty a lak získá samočistící schopnosti, je v důsledku usnadněná i následná údržba vozu. Pokud je vozidlo jen mírně znečištěné, pak často postačí pouze silný proud vody pro uspokojivé umytí karoserie. Navíc vzhledem až k extrémním hydrofobním vlastnostem keramiky veškerá voda z laku okamžitě odteče, což má za následek snadné a rychle vysušení. Možná si říkáte, jestli má keramická ochrana vlastně nějaké nevýhody? Tušíte správně, že má. Tou hlavní nevýhodou je nutnost důkladné přípravy laku, kterou v tomto případě nemůžete ošidit. Keramický povlak vyžaduje perfektní podklad a i laky ve velmi dobrém stavu, a to dokonce i nové laky, je vhodné před aplikací ideálně strojně rozleštit. A samozřejmě před leštěním nesmíme zapomenout na přípravu, kterou znáte již například z voskování. Tedy důkladné umytí, chemická i mechanická dekontaminace laku pomocí clay a perfektní odmaštění. V nabídce máme cenově zvýhodněné sady pro aplikaci keramické ochrany, které vám aplikaci usnadní. Nanesení keramické ochrany je sice časově i fyzicky náročnější a zabere vám často i celý víkend, budete však odměněni dokonalou a zejména opravdu dlouhodobou ochranou laku i výjimečným vzhledem vašeho auta. 

Krátkodobá ochrana laku

Pokud jste po přečtení těchto řádků nabyli přesvědčení, že ochrana laku jde ruku v ruce s náročnou přípravou, tak máme pro vás dobrou zprávu - nemusí tomu tak být. V nabídce máme i krátkodobější možnosti ochrany laku, které jsou ideální pro všechny, kteří také chtějí dodát laku ochranu a zvýšit lesk, ale z jakýchkoliv důvodů nechtějí podstupovat časově náročnou přípravu. Tou zcela nejzákladnější možností je autošampon s voskem, který po umytí dodá laku ochranu i zvýšený lesk po dobu až několika týdnů. Dalším, a nutno podotknout výrazně efektivnějším způsobem, jsou detailery. Ty v dnešní době obsahují různé příměsy jako je vosk, syntetické polymery nebo dokonce oxid křemičitý. Detailer dokáže lak chránit po dobu několika týdnů a v případě detaileru s keramikou až 4 měsíců. Kromě toho je schopen poskytnout laku vysoký lesk, hydrofobní vlastnosti, odolnost vůči nečistotám i slušný beading a přiblížit se vlastnostem vosků nebo sealantů. Detailer můžete aplikovat jak často chcete, ideálně po každém mytí. Nejedná se o nic náročného, stačí přípravek nastříkat na lak nebo mikrovláknovou utěrku, rozleštit a za 10 minut máte hotovo. Podobnou funkci splní i vosky ve spreji, které taktéž umožňují velmi rychlou aplikaci a poskytují ochranu laku až po dobu několika měsíců. U všech zmíněných krátkodobých ochran laku samozřejmě neočekávejte takové výsledky jako u vosku, sealantu nebo keramiky, ovšem pokud vyžadujete rychlou a zejména nenáročnou aplikaci, může být takové řešení ideální volbou. 

 
Autor: Ing. Karel Konečný
Kopírování fotografií nebo textu je zakázáno! Všechna práva vyhrazena.

Podobné články

Jak navoskovat auto
Napsali jsme kompletní návod jak navoskovat lak automobilu, včetně mytí, dekontaminace laku a přípravy před voskováním.
Celý článek
Návod jak aplikovat tekuté stěrače na okno
Tekuté stěrače silně odpuzují vodu i nečistoty, pomáhají udržovat okna čistá a umožní v dešti jízdu bez zapnutých stěračů. V článku se dozvíte jak přípravek správně aplikovat.
Celý článek
Jak na správné a šetrné mytí vozidla
Správný postup při mytí auta je důležitý pro čistý a lesklý lak bez škrábanců a v našem článku si ukážeme jak auto šetrně umýt, usušit a vyladit k dokonalosti.
Celý článek
Jakou zvolit nejvhodnější ochranu laku na zimu?
Zima se blíží a před vámi je možná rozhodnutí jakou ochranu laku na zimu zakoupit. V našem článku si rozebereme, proč lak v zimě chránit i jaké produkty jsou nejvhodnější.
Celý článek
Vosk, sealant nebo keramická ochrana laku?
Na trhu existuje více možností jak chránit lak auta a každá má svá specifika, výhody i nevýhody. V našem článku se dozvíte jak nejlépe chránit lak vašeho auta.
Celý článek
Karnaubský nebo syntetický vosk?
Nevíte si rady jaký vosk vybrat a jaké mají jednotlivé druhy vosků typické vlastnosti? Vše podstatné se dozvíte v našem článku.
Celý článek
Aplikace keramické ochrany na kola
Chcete maximálně chránit hliníková kola vašeho auta? Keramická ochrana odpuzuje nečistoty, vodu a chrání i proti drobným škrábancům. Více se dočtete v našem článku.
Celý článek
Aplikace keramické ochrany na plasty automobilu
Dlouhodobá ochrana až na dva roky, obnovení původní barvy plastů, ochrana proti vyblednutí, před UV zářením a nečistotami a především snadná údržba. To jsou hlavní výhody keramické ochrany na plasty.
Celý článek
Čištění interiéru auta
Postup čištění palubní desky a dalších plastů interiéru vozidla s matným efektem.
Celý článek
6 kroků k čistému motoru
V tomto článku vám ukážeme, jak šetrně a efektivně vyčistit celý motorový prostor v 6 krocích.
Celý článek
Jak správně pečovat o kožené autosedačky
Ukažme si, jak správně pečovat o kožené sedačky, aby nám vydržely dlouho jako nové.
Celý článek

Komentáře k článku